Sichle

Artykuły turystyczne

   Mar 10

Bieszczady piękne i malownicze pasmo gór

Bieszczady to piękne i malownicze pasmo gór, które zachwyca wspaniałymi widokami i szlakami turystycznymi. Nie ważne ile razy wybierasz się w Bieszczady, ich urok zachwyca zawsze i za każdym razem jeszcze bardziej. Piękno przyrody, ilość dróżek i ścieżek sprawia, że wracają siły psychiczne i fizyczne. Bez względu na porę roku warto tu wracać i odpocząć do zgiełku miast, codziennej pracy i obowiązków.

Bieszczady jako pasmo gór rozciąga się nie tylko na terytorium Polski lecz również na terytorium Słowacji i Ukrainy. Polska część Bieszczad rozciąga się od Przełęczy Łupkowskiej (wschodnia. część Karpat) po Przełęcz Użocką (zachodnia Część Karpat). Najwyższym szczytem w Bieszczadach jest Tarnica (1346 m.n.p.m.). Jej szczyt wznosi się ponad 500 m nad dolinę Wołosatki.

Klimat

W Bieszczadach występuje krystalicznie czyste i świeże powietrze. Nie jest ono tak ostre jak w innych pasmach gór. Klimat Bieszczad jest zróżnicowany i zależy m.in. od wysokości i rzeźby terenu. Wpływ kontynentalnej masy powietrza niesie ze sobą niskie temperatury w zimie a wysokie latem, a także suche powietrze. Natomiast zimowe powietrze często utrzymuje się jeszcze w maju utrudniając turystykę.

Roślinność

W Bieszczadach możemy spotkać roślinność, której nie ma w innej części kraju. Występują tu niezwykle rzadkie okazy roślinności. Charakterystyczną cechą Bieszczad jest gęste i duże zalesienie terenu. Najbardziej dominujący jest buk, następnie sosna, olcha szara i jodła. W niższych partiach występują lasy liściaste i torfowiska.

Zwierzęta

Możemy tu także spotkać takie zwierzęta jak: wilk, żbik, ryś, niedźwiedź brunatny, żubr, jeleń szlachetny, orlik krzykliwy oraz puchacz. Najrzadszym okazem jaki możemy spotkać w Bieszczadach podczas wędrówki jest wąż eskulap i salamandra plamista.

Turystyka

Najpopularniejszym miejscem odwiedzanym przez turystów jest Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska, a także Bieszczadzki Park Narodowy znajdujący się na Tarnicy i obejmujący Połoninę Caryńską.

Powierzchnia

Bieszczadzki Park Narodowy powiększony został do 15.070 ha. Obecnie zajmuje zwarty obszar o powierzchni 27.064 ha i obejmuje swym zasięgiem pasmo połonin, pasmo graniczne z Rabią Skałą. W 1992 powstały także Cieśniańsko – Wetliński Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Doliny Sanu.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.