Sichle

Artykuły turystyczne

   Mar 31

Budapeszt – idealny na weekendowy wypad

Budapeszt, stolica Węgier, mały Wiedeń lub jak niektórzy go nazywają Perła Dunaju. Jeszcze w czasach PRLu miasto było synonimem luksusu za żelazną kurtyną i namiastką Zachodu w tej części Europy. I faktycznie podróżując do Budapesztu w latach osiemdziesiątych przeciętny Polak mógł czuć się zagubiony i przytłoczony.

Od tamtych czasów wiele się jednak zmieniło. Polska przez dwadzieścia lat zrobiła mocny krok do przodu tymczasem Budapeszt praktycznie pozostał w miejscu. Aby się o tym przekonać i faktycznie docenić rozwój polskich miast, infrastruktury i ogromny turystyczny wzrost w naszym kraju warto pojechać do Budapesztu chociażby na weekend. Zobaczymy wówczas, że niepowtarzalne piękno zabytków historycznych miasta przeplata się tutaj niestety z zaniedbaniem, brudem, niejednokrotnie ubóstwem oraz czasami zacofaniem, co widać np. w centrach handlowych, gdzie nie można zapłacić kartą kredytową ponieważ o terminalu nikt tu jeszcze nie słyszał…

Trzy dni w Budapeszcie to absolutne minimum i zarazem optimum, aby poznać miasto i zobaczyć najciekawsze jego zabytki. Droga na Węgry z Polski przez Słowację najlepiej pokonać samochodem lub samolotem korzystając z polsko-węgierskiego przewoźnika oferującego tanie lotnicze bilety WizzAir. Zakwaterowanie w Budapeszcie nie przedstawia żadnego problemu, można znaleźć coś na miejscu lub zarezerwować hotel online np. w serwisie Tani Hotel, gdzie przy odrobinie szczęścia można trafić perełkę i spędzić weekend w czterogwiazdkowym hotelu w bardzo korzystnej cenie oraz zapewnić sobie świetną bazę wypadową do wędrówek po Budapeszcie lokując się gdzieś w okolicy ścisłego centrum Budapesztu.

Zwiedzanie miasta w dużej mierze można zrealizować pieszo, jednakże kilka obiektów z uwagi na oddalenie od centrum trzeba zaliczyć korzystając z miejskiej komunikacji.

Budapeszt należy do miast fantastycznie skomunikowanych. Linie autobusowe, tramwajowe oraz metro przecinają się, nakładają na siebie oraz wzajemnie uzupełniają w taki sposób, że dotarcie do praktycznie każdego zakątka miasta jest dziecinnie proste i nie zajmuje więcej jak 10-25 minut.

Zwiedzanie Budapesztu warto zacząć od najsłynniejszych budowli takich jak Most Łańcuchowy, Baszta Rybacka czy wyróżniający się majestatyczny budynek parlamentu sprawiający wrażenie jakby baśniowego zjawiska. Tak, parlament można podziwiać z każdej strony i o każdej porze dnia i nocy. Zwłaszcza nocą ze burty statku płynącego po Dunaju Parlament przedstawia się niepowtarzalnie i na długo pozostaje w pamięci.

Budapeszt to nie tylko zabytki, tutaj można spędzić nawet urlop wypoczynkowy korzystając z bogatej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, do której należą baseny na Wyspie Małgorzaty, łaźnie w okolicy Góry Gellerta oraz wiele terenów zielonych, deptaków spacerowych, boisk i kortów tenisowych, a także tras rowerowych i joggingowych.

Jeśli chodzi o klimat to w Budapeszcie czuć już wpływ Morza Śródziemnego i dlatego o pogodę nie należy się martwić, z reguły w sezonie jest ciepło i słonecznie, czasami nawet za bardzo.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.