Sichle

Artykuły turystyczne

   Lip 31

Drewniane Kościoły w okolicach Zakopanego cz.1

Skrót informacji o drewnianych kościołów góralskich w Zakopanem i jego najbliższych okolicach. Do napisania tekstu zmotywował mnie wątek na jednym z forów: Kościoły i nabożeństwa góralskie. W tej części, krótko o Krzeptówkach, Jaszczurówce, Bachledówce i Zębie.

Jednym z najbardziej znanych miejsc są Krzeptówki. Znajduje się tam Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej (http://www.smbf.pl/). Sanktuarium powstało jako „wotum wdzięczności za ocalone życie Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 13 maja 1981 roku”. Ojciec Święty Jan Paweł II przybył tam 7 czerwca 1997 r., by dokonać uroczystej konsekracji kościoła i osobiście podziękować za modlitwy w jego intencji. W dniu 06 czerwca 1997 roku miałam zaszczyt uczestniczyć we Mszy Świętej pod Wielką Krokwią w Zakopanem podczas pielgrzymki Ojca Świętego. Ołtarz wybudowany specjalnie na tą okazję, został przeniesiony na teren sanktuarium. Różni się od pierwowzoru przede wszystkim wysokością oraz tym, że konstrukcja stalowa została zastąpiona w pełni drewnianą. Posiada tę samą ornamentykę i sceny z Pisma Świętego. W witrażu na ołtarzu przedstawiono również wydarzenie jakie wówczas miało miejsce, czyli Hołd Górali Polskich. Więcej informacji.

Zabytkiem architektury na skalę światową jest Kaplica w Jaszczurówce pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zaprojektowana została przez Stanisława Witkiewicza (tego samego, który stworzył styl zakopiański, potocznie nazywany góralskim). Wzniesiona przez górali w latach 1904-1908. Dach kaplicy pokryty jest charakterystycznym dla tego rejonu gontem.

Kolejnym drewnianym kościołem, który warto zobaczyć jest Parafia MB Częstochowskiej na Bachledówce (Czerwienne). Wnętrze nie jest tak przytłaczające jak w sanktuarium na Krzeptówkach. Całość wnętrza jest z drewna (ołtarz, ławki, sklepienie, droga krzyżowa i inne), pięknie rzeźbiona, pokryta ornamentami, wzorami góralskimi i geometrycznymi. W pobliżu znajduje się mała, drewniana urokliwa kaplica. Częstymi gośćmi tej parafii byli m.in. Prymas Polski Stefan Wyszyński, Kardynał Karol Wojtyła, Prymas Polski Józef Glemp. Z Bachledówki rozciąga się (jeszcze) piękna szeroka panorama na Tatry bez żadnych zabudowań przed nami.

Jadąc z Bachledówki można wstąpić również do Zębu (najwyżej położona wieś w Polsce chociaż niektórzy twierdzą, że najwyżej położona jest inna wioska). Kościół pod wezwaniem św. Anny w Zębie, wybudowany został wg. planu Andrzeja Gracy z Bustryku, wykonany przez cieślę Jana Ustupskiego z Zakopanego. W jej wnętrzu znajduje się zabytkowy główny ołtarz, projektowany przez wybitnego rzeźbiarza Wojciecha Brzegę (górala który studiował rzeźbiarstwo w Paryżu!), zaś wystrój wnętrza jest dziełem zakopiańskiego snycerza Jana Tylki. (źródło: http://z-ne.pl/s,doc,22745,1,1408,zab.html).

Rzut beretem od tej świątyni znajduje się Szlak Papieski, którym przejeżdżał Ojciec Święty Jan Paweł II i Kaplica na Furmanowej. Również piękne góralskie snycerstwo. Warto przejść za kaplicę. Rozciąga się tam piękna panorama na Tatry i Zakopane (jedna z tych, które są na pocztówkach).

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.