Sichle

Artykuły turystyczne

   Kwi 02

Jan Paweł II pod Tatrami

Osoba Jana Pawła II była, jest i będzie pod Tatrami. Pozostała w sercach i pamięci mieszkających tam ludzi. Pamiętają zarówno te chwile kiedy to On był pod Tatrami, lecz również te chwile kiedy to oni byli u Niego.

W niektórych domach mieszkańców Murzasichla można spotkać zdjęcia oprawione w ramkę i powieszone na honorowym miejscu. Zdjęcia te upamiętniają ich wizytę na audiencji osobistej u Ojca Świętego Jana Pawła II. Widać na nich uśmiechnięte, wzruszone, zalane łzami twarze tuż obok postaci Jana Pawła II. Podczas wizyty otrzymywali od Ojca Świętego różaniec. Opowiadali później o tej wizycie innym, m.in. mnie, ze wzruszeniem, jako o wydarzeniu ważnym w ich życiu.

W albumach mieszkańców Murzasichla znaleźć można również zdjęcia upamiętniające wizyty Jana Pawła II w Polsce. Zdjęcia z Zakopanego, Ludźmierza, Nowego Targu, Krzeptówek, Krakowa, być może z Wiktorówek czy też z Morskiego Oka. Te miejsca odwiedził Jan Paweł II. Ja pamiętam wizytę w 1996 roku w Zakopanem, w Ludźmierzu i jedną z wizyt na Błoniach Krakowskich.

W Zakopanem miał miejsce hołd górali, w Ludźmierzu Jan Paweł II jeszcze zanim został papieżem złapał berło Matki Bożej. Na wizytę w Nowym Targu ludzie wywalczyli sobie wolne. Jednak Jan Paweł II bywał pod Tatrami nie tylko jako papież, lecz również wcześniej. Wiele miejsc po dziś dzień nosi ślady Jego obecności.

6 lat temu zmarł Jan Paweł II, 6 lat temu brał ślub mój brat, 6 lat temu i 1 dzień – 1 kwietnia, urodził się chłopiec, mój chrześniak. Ktoś umiera, ktoś się rodzi, taka już jest kolej życia. Pozostaje mi spojrzeć w album ze zdjęciami analogowymi. Pozostaje mi sięgnąć do nauki Jana Pawła II. Pozostaje mi wzruszyć się pięknem gór…

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.