Sichle

Artykuły turystyczne

   Lut 23

Na wakacje do Hiszpanii

Wypoczywając w Hiszpanii trzeba koniecznie oprócz leżakowania na plażach i kąpieli w Morzu Śródziemnym  zainteresować się również obfitą kulturą hiszpańską i dziełami architektury. Na miejscu biura podróży oferują szereg wycieczek fakultatywnych, Niemniej jednak polecamy zainteresować się zwiedzaniem Hiszpanii na własną rękę.

Wczasy w Hiszpanii załatwiane przez biura turystyczne są dość szablonowe szczególnie dla wytrawnych turystów i organizowane w sposób raczej mało innowacyjny. Bardzo często jako główne atrakcje turystyczne zwiedzane są najbliższe zakątki, organizowane są wycieczki jeepami po ciekawych bezdrożach, niedługie rejsy statkiem po morzu, odwiedzenie oceanarium lub parku wodnego, czasami wyprawa do wiejskiej bodegi.

Hiszpańska kuchnia z kolei to istny raj dla zagorzałych amatorów owoców morza i ryb spędzających wczasy w Hiszpanii, a także mięs pod każdą możliwą postacią. Ryby i owoce morza stanowią niekwestionowaną najważniejszą bazę hiszpańskich przekąsek i starterów. Niestety są raczej kosztowne. Jednak kiedy zaczynają być podstawowymi składnikami ciepłych dań stają się bardziej przystępne dla portfeli przeciętnego turysty.

Spędzając wczasy w Hiszpanii lub na wycieczce objazdowej koniecznie należy spróbować szynki o bardzo dźwięcznej nazwie mianowicie jamon serrano, która to de facto jest szynką parmeńską. Najlepsze tego typu wędliny wyrabiane są w Estremadurze oraz w południowej części Hiszpanii. Do ciekawostek i zarazem osobliwości hiszpańskiej kuchni należy hiszpańska potrawa, cochillino czyli mięso z młodych prosiaków które karmione są tylko i wyłącznie mlekiem.

Jeżeli zaś idzie o typową turystykę, to niewątpliwie słynna corrida stanowi jedną z większych turystycznych atrakcji Hiszpanii i jest bardzo ściśle identyfikowana z Hiszpanią, choć ostatnio często rodzi sprzeciw w pewnych kręgach i nie wszyscy zgadzają się z ideą jej istnienia.

Corrida i osławione wyścigi na ulicach a dokładniej mówiąc gonitwy byków na ulicach Pampeluny są niewątpliwie integralną częścią zarówno świeckich jak również religijnych uroczystości i obrzędów. W Andaluzji na przykład walki torreadora z bykiem można obserwować na arenach, natomiast w Kraju Basków w północnej Hiszpanii byki są po prostu wypuszczane na ulice miast.

Najsłynniejsze gonitwy byków mają miejsce we wspomnianej już Pampelunie. Trwają one miedzy 6 a 14 lipca i są organizowane z okazji święta San Fermin. Encierro, bo tak ochrzczono słynne gonitwy byków na ulicach Pampeluny od dawien dawwna kuszą spragnionych mocnych wrażeń turystów z właściwie całego świata. Uczestniczą w nich oczywiście byki i co bardziej odważni śmiałkowie z Kraju Basków.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

One Comment

  1. Karolina pisze:

    Przypadkiem trafiłam na ten wpis szukając jaki informacji o Hiszpani:) Wielkie dzięki za ciekawy materiał:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.