Sichle

Artykuły turystyczne

   Sty 22

Zmiany na stacji narciarskiej Hawrań w Jurgowie

trasy narciaskie w Jurgowie

Jurgów, narty, Tatry, trasy narciarskie

Dobre warunki pogodowe, dobrze przygotowany stok i popołudniowo-wieczorne godziny na stoku okazały się strzałem w dziesiątkę w minioną sobotę 2012-01-21. Pobyt na stoku można uznać za udany. O stacji narciarskiej „Hawrań” w Jurgowie pisałam w zeszłym roku (więcej: Stacja narciarska w Jurgowie). Co się zmieniło od tamtej pory?

Po pierwsze, na najbardziej zaawansowanej części, czyli czarnej trasie o długości 950 m, pojawiło się oświetlenie. Dzięki temu, trasa czynna jest również po zmroku i zyskuje niemałą jak na swój stopień trudności ilość zwolenników. Bywa, że narciarze jadący wyciągiem krzesełkowym (4-osobowy) o długości 760m, różnicy poziomów 200m i przepustowości ok. 2400 osób/godz., podczas 5-cio minutowego wyjazdu planują zjazd z tej górki i… Na trasie można spotkać osoby, które w połowie stoku odpinają narty lub schodzą ze stoku i usiłują jakoś dotrzeć na dół. Większość jednak, to na tyle wytrawni i odważni narciarze, że stając na „górce” są w stanie podjąć wyzwanie i zjechać w dół w lepszym lub gorszym stylu. Na dole kawałek płaskiego stoku jest na tyle długi, że nawet narciarz jadący na przysłowiową „krechę” zdążył wychamować. Prędkość uzyskana podczas zjazdu wymaga dobrej koordynacji na ewentualnych wybojach.

Po drugie, przybyły dwie nowe trasy, jedna zielona (tzw. „ośla łączka”) na dole, druga również łatwa (niebieska) u samej góry, prowadząca na Górków Wierch (1024 m n.p.m.). Ostatnia osiągalna jest po wjechaniu na górę kolejką krzesełkową. Tym sposobem, wyciąg posiada:

  • 2 orczyki przy bardzo łatwych trasach (orczyk C o długości 200m, różnicy poziomów 35m, przepustowości ok. 700 osób/godz., czas wyjazdu 2 minuty, trasa nr 4 – 210 m i orczyk D o długości 120m, różnicy poziomów 16 m, przepustowości ok. 500 osób/h., czas wyjazdu 1,5 minuty, trasa nr 7 – 120 m
  • 1 orczyk przy łatwej trasie (orczyk E o długości 370m, różnica poziomów 60m, przepustowość ok. 900 osób/godz., czas wyjazdu 2 minuty, trasa nr 6 niebieska – 400 m)
  • 1 orczyk przy trudnej trasie (orczyk B o długości 640m, różnicy poziomów 142m, przepustowość ok. 900 osób/godz., czas wyjazdu 4 minuty, trasa nr 1 czerwona trudna – 750 m)
  • kolej linowa (opisana wyżej).

Trasa nr 3 nie jest już niebiesko-czerwona, lecz tylko czerwona, z możliwością zjadu z trasy niebieskiej nr 2.

Tym sposobem obecnie plan stacji wyciąga jak na załączonym na poczatku obrazku (źródło: http://www.hawran.pl/trasy-zjazdowe).

Kolejną sprawą jest zmiana polityki sprzedaży biletów. Obecnie można kupić zjazdy na wspólną kartę TatrySki dla ośrodków narciarskich Kotelnica Białczańska, Bania, Kaniówka, Jurgów i Czorsztyn-Ski (Kluszkowce). Tym sposobem nie jesteśmy związni ściśle z jednym wyciągiem kupując karnet na dłuższy okres.

Pojawiła się również nowa altana wypoczynkowa przy „oślej łączce”, gdzie można wypić kawę, wyczpocząć czy też skorzystać w toalety.

Wreszcie, ogromną zaletą jest nowy system kontroli dostępu do wyciągów i kolei linowej firmy SKIDATA. Co to w praktyce oznacza? Karta może zostać odczytana w odległości aż do 60 cm. Nie trzeba już wyjmować karnetów, aby przejść przez bramkę. Karta umieszczona w spodniach czy kurtce zostanie bez problemu odczytana. Szybciej i łatwiej przechodzi się przez bramkę.

Zmiany jak nabardziej pozytywne, a stację polecam ze względu na możliwość wyboru różnorodnych tras w zależności od stopnia zmęczenia i zaawansowania narciarzy.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.